licznik odwiedzin

środa, 24 października 2012

jak sobie poradzić z katarem

Katar to nic przyjemnego - gdy nie ma się gorączki, człowiek i tak musi chodzić do szkoły. Do tego, od ciągłego wycierania nosa, skóra dookoła niego robi się zaczerwieniona i popękana, boli. Smuteczek! Wiadomo, są różne leki, krople do nosa, ale warto wypróbować również domowe sposoby, bo te naprawdę pomagają! Co więc robić, gdy dopadnie nas katar? Jak najszybciej zastosować odpowiednią strategię! ;)

1. Przyjmuj dużo witaminy C

Nie musi być w tabletkach, duże ilości witamy C znajdują się także w aceroli, żurawinie, cytrusach (grapefruity, pomarańcze, cytryny, kiwi), papryce, kapuście, kalafiorze, czarnej porzeczce, szpinaku czy brukselce. Po co nam ona? Mówiąc w skrócie - bo podnosi odporność organizmu.

2. Pij
Pamiętaj tylko, by napoje były ciepłe, ale nie gorące, i zawierały duuużą ilość cytryny (minimum pół cytryny na kubek) i sporą łychę naturalnego miodu. To jest idealny zestaw! Składniki te mogą być dodawane do herbaty, najlepiej owocowej.
Jeśli wybierasz opcję z miodem, pamiętaj, że ten nie może być dodawany do gorących, parujących napojów, bo straci swoje lecznicze właściwości! Im więcej takich ciepłych drinków wypijesz, tym lepiej.

Dobrymi dodatkami są również plastry pomarańczy, imbir, goździki, sok z malin, żurawiny, aceroli. Możesz też pić ciepłą wodę. Duża ilość płynów pomaga rozrzedzić wydzielinę, a tym samym się jej pozbyć. Zbawienne działanie ma też rosół :).

3. Inhaluj się
Jeśli nie masz w domu inhalatora, wystarczy mała miseczka lub kubek z gorącą (parującą) wodą. Może być sama woda, ale najlepiej, gdy dodasz kilka kropel olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, miętowego lub majerankowego. Oczywiście możesz użyć też gotowców takich jak Amol czy Oilbas.

Jeśli żadnych tego typu kropli i ziół do picia nie masz w domu, poszperaj w szafce kuchennej, na pewno znajdziesz tam majeranek. Kilka łyżek na kubek gorącej wody też jest dobrym rozwiązaniem! Jeśli używasz gotowych kropel pamiętaj, że nie można ich długo używać, bo mogą wysuszać i podrażniać błony śluzowe!

4. Nawilżaj
Podczas kataru błony śluzowe są mocno nadwyrężone, dlatego warto je regularnie nawilżać. Połóż na kaloryferze mokry ręcznik lub czystą, mokrą szmatkę z grubszego materiału. Dodatkowo możesz skropić je olejkami eterycznymi, dzięki temu będzie ci się lepiej oddychać

5. Natłuszczaj
Po każdym wytarciu nosa wetrzyj w skórę pod nosem i dolną część jego skrzydełek tłustą wazelinę kosmetyczną lub maść np. Linomag. Jeśli nie masz niczego takiego pod ręką skorzystaj z.. bezbarwnej, tłustej pomadki pielęgnacyjnej, najlepsze są te zimowe lub propolisowa. Wrażliwe miejsce smaruj po każdym wydmuchaniu nosa, dzięki temu unikniesz zaczerwienienia i popękania skóry, a tym samym nieprzyjemnego uczucia obtarcia!

Krem nawilżający w tym przypadku niewiele pomoże, jest za delikatny, poza tym jak masz już podrażnioną skórę, ta będzie cię tylko piec.

6. Jedz chrzan!
Jeśli jesz zimne dania (kanapki, wędlinę, ser, rybę wędzoną) koniecznie weź do nich porcyjkę chrzanu lub wasabi. Mają one działanie bakteriobójcze i zawierają witaminy C, A i B, dodatkowo, dzięki sporej ilości olejków lotnych przeczyszczają drogi oddechowe. Możesz też po prostu zjeść łyżeczkę chrzanu :).

7. Wygrzewaj się
Na pewno pomocna jest ciepła kąpiel, szczególnie, gdy wlejesz do niej kilka kropel olejku eukaliptusowego, sosnowego lub majerankowego. Po kąpieli od razu kładź się do łóżka! Koniecznie załóż ciepłą piżamę i skarpety na nogi.

8. Nie masz czasu na choroby? Od razu wytocz ciężkie działo...
W początkowej fazie, gdy skóra w okolicach nosa nie ma jeszcze zaczerwieniona, można wypróbować jeden, dość ekstremalny, sposób. Przez praskę wyciśnij ząbek czosnku, zapakuj w gazę i... płytko włóż do nosa, może to być również po prostu ponakrajany ząbek. Sposób ten dostarcza czasem ekstremalnych przeżyć :D, ale działa.

Wymiękasz? Przygotuj sobie grzanki z masłem ziołowym, a więc dużą ilością czosnku i natki.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz